Tento krátký přehled přetisků Vratislavic nad Nisou (Maffersdorf) si klade za cíl představit českým a slovenským sběratelům a badatelům toto provizorní vydání a podnítit je ve sběru informací a doplnění tohoto článku. K výzkumu jsem použil německy psanou literatůru, rozhovory s Gerhardem Späthem a veřejně přístupné zdroje.
Tímto článkem jsem chtěl požádat další sběratele těchto provizorií, kteří vědí více, o sdílení informací. Tyto nové informace bych přidával do těchto článků. Prosím kontaktujte mě na stránce Kontakt.
MeziLibercem a JabloncemležímaléměstečkoVratislavicenadNisou. Maléindustriálníměstobyloznámévýroboutextilu, koberců a keramiky a jakorodištěKonrádaHeinleina, vůdceSdP. DnesjsouVratislaviceměstskoučástiLiberce.
Československé úřady nadobro opustily Vratislavice až 7.10.1938 okolo 4. hodiny a vzali s sebou většinu poštovních cenin. SdP převzala provoz všech uřadů včetně pošty a stala se zákonodárným orgánem v oblasti. SdP okamžitě jmenovala jako jejího formálního představitele konzula Dr. Lierau z Liberce, nejvyššího říšského úředníka v oblasti. Na německém konzulátě byl sepsán podrobný protokol o přetisku československých známek a opatřen oficiální pečetí a byla zadána zakázka na výrobu přetiskového razítko firmě Alfred Elstner, Rosenthall. Kvůli tomu, že Češi odnesli většínu poštovních cenin, byly známky na přetisk sesbírany z trafik a obchodů v okolí. Některé již bez poštovní platnosti.
Zhotovené přetiskové razítko bylo doručeno 8.10.1938 k večeru a hned se začalo s přetiskem. Přetisky se prováděly až do 14.10.1938. Mezi dny 8. – 9.10.1938 platilo příležitostní razítko i jako poštovní. Při koupi přetištěné známky byla přirážka 5 Kčs. Tato přirážka se používala na financování SdP, na provoz pošty, k výrobě vlajek a na pomoc navrácejícím se sudetským a německým uprchlíkum z okolních lesů.
SdP pověřila několik uředníku, aby prováděli kontrolu počtu prodaných a přetištěných známek a vytvořili jejich seznam. Díky těmto opatřením je známý přesný počet prodaných a přetištěných známek. Vratislavský přetisk byl tímto uznán říšským orgánem jako oficiální.
Jak popisuje Dr. Hörr ve své knize „Die Postwertzeichnen des Sudetenlandes“ bylo zhruba 90 % všech známek hned orazítkováno, nebo označeno oslavným razítkem. Samostatné nerazítkované známky jsou težko k nalezení.
Přetisky Vratislavic nad Nisou
Poštovníplatnostvratislavskýchpřetisků je od 8.10. – 16.10.1938. Bylo přetisknutoaž 138 typůčeskoslovenskýchznámek. V malémmnožstvíexistujíotočené, posunuté a dvojitépřetisky a proto jsouvelmivzácné. Kuponyznámeknebylyvždypřetištěny a napřetisk se používalojenjednogumovérazítko. Existujejenjedentyppřetisku.
Vykřičník za slovem „frei“ je pod slovem „sind“ přesněmezipísmeny „i“ a „n“. Přetisk je černohnědéažčernébarvy a tvarvykřičníku je tenký, a nahořezakulacený. Hákovýkříž je nakloněnýmírnědoleva, proto kdyžnakreslímepřímku, která je vedepodélpravéhohorníhobřevnakřížetakprotnepísmeno „W“ napůl. Častýmpoužívánímrazítka se přetiskstávalméně a ménězřetelným, proto kdyžpřiověřovánípravostikreslímepřímkuměla by přiléhatnapůvodnihorníbřevnokříže.
Po příchoduněmeckýchvojsk se začalyzárovenvolněpoužívatiříšskéznámky. Poštovnítarifybylypřepočítávány v poměru 1 Kčs => 10Pf. Smíšená frankatura se objevuje nejčastěji v kombinaci se známkami Hitlera a Hindenburga. Tyto známkypřinesla s sebouněmeckávojska a lidé je kombinovali s přetisky, aby ukázali, žejsousoučástiŘíše.
Státní znak
Portréty
Krajiny, hrady, města
Letecké
Doruční
20. výročí bitvy u Arrasu
Novinové - sokol v letu
Novinové - holubice
100. výročí úmrtí K.H.Máchy
20. výročí bitvy u Zborova
Malá dohoda
150. výročí narození J. E. Purkyně
BIT 1937
Zimní sletové sokolské hry
Dětem
Legionářské
X. všesokolský slet v Praze (Fügner)
Výstavy v Plzni a Košicích
Bloky
Použité exempláře
Poštovní celistvosti
Zdroje:
Handbuch der Sudetenphilatelie, Gerhard A. Späth (2021)
Die Postwerzeichnen des Sudetenlandes, J. Hugo Hörr (1941/1963)
Michel – Deutschland-Spezial (2021)
Sudeten-Deutsche Befreiungs-Stempel, Julius Bochmann (1939)
Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.Souhlasím