V neděli 16. 10. 1938 proběhla na stadiónu velká oslava vítězství s transparenty Wir sind frei! Město Aussig a. d. Elbe bylo prohlášeno městem volným a osvobozeným. Přišel dlouho očekávaný den „Tag der Befreiung aus tschechischer Knechschaft“.
Po dohodě s ředitelem říšských pošt bylo městu Ústí n. L. povoleno, že jako jediné v Polabí a jedno ze šesti sudetských měst mohlo přerazítkovávat třípfenikové známky s portrétem Hindenburga razítkem s vycházejícím sluncem, mečem a nápisem „Aussig ist frei“. Na 100 známkovém archu byla přetištěna každá druhá známka (20000 ks) a poštovní tarif pro každý pár byl 50 haléřů.
Objevila se první oslavná poštovní razítka. Nejrychlejší byla pošta na Bukově, kde bylo razítko používáno hned 9. října 1938. Večer už měla podobné razítko pošta v Trmicích a na Střekově. Razítka byla zřejmě vyhotovena již dávno před událostmi, asi po zájezdu ústeckých Němců na sjezd turnerů do Vratislavy (Breslau), kde sraz s říšskými Němci měl na ústecké velký vliv. ‚Endlich frei von der Tschechen! Gott schütze Adolf Hitler!‚ Nové ústecké volby 4. 12. 1938 řekly o připojení Sudet všeobecně „JA“. (Celkem 45.630 JA, 156 NEIN). K tomuto datu vydala také říšská pošta své pamětní známky.
Česká Kamenice je malé městečko ležící v Českém Švýcarsku nedaleko Ústí nad Labem. Byla založena již ve 13. století německými osadníky ze Saska. Přetisky České Kamenice jsou označovány jen jako vzpomínkové, protože SdP nedala oficiální povolení k přetisku známek. Barva přetisku byla nejdříve červená a pote se během dalších dní měnila na zelenou, černou a fialovou. Známky s těmito přetisky se používaly i v Podmoklech (Bodenbach), Střekově (Schreckenstein), Doubicích (Daubitz) a dalších.
Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.Souhlasím